ATRAKCJE i OKOLICA
NASZE ATRAKCJE I UROKI OKOLICY
dla Aktywnych
Wille otoczone są lasem, jeziorami i stawami, całe to mnóstwo hektarów przyrody zaspokoi gusta pasjonatów biegania, biegów narciarskich, Nordic Walking, rowerów. Trasy, zarówno te dzikie jak i oznakowane wyznaczą każdemu odpowiedni kierunek.
dla Grzybiarzy/Wędkarzy/Myśliwych
„Rezerwat” to enklawa dla miłośników wędkarstwa, grzybiarstwa i łowiectwa (polanowskie Koło Łowieckie „Dzik” koło PZW nr 057), okoliczne tereny bowiem są skupiskiem wielu gatunków roślin, grzybów i zwierzyny łownej.
dla pasjonatów kajaka
Od mostu drogowego na trasie Wieleń – Polanów do Buszyna została przygotowana trasa spływu kajakowego w ramach Leśnego Kompleksu Turystycznego Nadleśnictwa Polanów. Nie zmienia to jednak faktu, że rzeka nadal jest wymagająca i przepłynięcie 7 km odcinka zajmuje od 4 do 6 godzin., a więc gratka dla osób mających ochotę powalczyć z naturą, tj. z silnym nurtem rzeki, przewalonymi drzewami zalegającymi w korycie rzeki.
dla głodnych Historii...
tuż przy Rezerwacie znajduje się zabytkowy Kościół Chrystusa Króla z 1669 roku z barokowym w pełni odrestaurowanym ołtarzem, w którym co niedzielę odbywają się nabożeństwa oraz udzielane są śluby.
...i chłonnych nowoczesnych rozwiązań
unikalna w skali kraju elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystującą 80-metrową różnicę poziomów między Jeziorem Kamiennym a Kwiecko. Jeziora połączono trzema stalowymi, pięciometrowej średnicy rurociągami. W ciągu sekundy na łopatki turbin kierowanych jest 240 metrów sześciennych wody, dzięki czemu elektrownia może osiągać moc 156 MW. W ciągu nocnej nadwyżki energii w sieci dwa turbozespoły odwracalne ponownie wpompowują trzy miliony metrów sześciennych wody do górnego zbiornika.
Ponadto region oferuje wiele cennych zabytków i obiektów muzealnych:
Czerwony Most – 120-metrowej długości stalowy most nad rzeką Grabową, na rozebranej przez Rosjan w roku 1945 linii kolejowej Polanów – Korzybie.
Kościół Wniebowzięcia NMP – najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą. Wybudowano ją na miejscu kościoła spalonego podczas pożaru w 1736 r. W roku 1850 przeprowadzono przebudowę kościoła, znacznie go powiększając. Wewnątrz zachowały się boczne balkony oraz neogotycki ołtarz główny i kropielnice. Interesująca jest też tarcza herbowa Wranglów, zawieszona na ścianie południowego chóru oraz epitafia Fryderyka i Eleonory Wranglów, pochowanych w roku 1805. Przy ul. Sławieńskiej znajduje się kościół filialny, otwarty w roku 1912 dla nielicznej wówczas polanowskiej parafii katolickiej.
Święta Góra (156 m n.p.m.) położona jest 2 km na południowy zachód od miasta, w pobliżu siedziby nadleśnictwa. Na początku XIV stulecia zakonnicy wybudowali tu kaplicę z obrazem Matki Boskiej. Cudowny wizerunek i uzdrawiające właściwości wody ze źródła u podnóża góry ściągały tu setki pątników. Po zwycięstwie reformacji ruch pielgrzymkowy do Polanowa trwał do końca XVI wieku. Z czasem kaplica zawaliła się. Dziś jeszcze znaleźć można kawałeczki gotyckich cegieł, miejsce po fundamentach ukazuje wielkość dawnego kościółka. W 1996 r. teren Świętej Góry stał się własnością kościoła, a w 1999 r. rozpoczęto budowę franciszkańskiego centrum pielgrzymkowego. Kamień węgielny pod tę budowlę poświęcił w Pelplinie papież Jan Paweł II (podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.). Oznakowano już i postawiono kapliczki na trasie pielgrzymkowej Chełmska Góra (Koszalin)-Święta Góra Polanowska oraz zakończono budowę franciszkańskiej pustelni, której architektura nawiązuje do tradycyjnego niegdyś drewnianego budownictwa z Południowych Kaszub.
Warblewska Góra (170 m n.p.m.) – zwana dawniej „Wielkim Widokiem” , jedno z najwyższych wzniesień w pobliżu miasta, na którym dawniej znajdowały się restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. na zachodnim stoku wybudowano nieistniejący już wyciąg narciarski. Obecnie w miejscu tym planowana jest budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku z platformą widokową, wyciągiem i całoroczną rynną saneczkową.
Krąg – dawna posiadłość rycerska rodziny Podewilsów, leżąca przy drodze do Sławna. Zespół zamkowo-parkowy powstał w początkach XV wieku, później wielokrotnie był przebudowywany a w roku 1580 rozebrano go do fundamentów i odbudowano w stylu renesansowym. Formą nawiązuje do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W roku 1890 powstało skrzydło od strony zachodniej. Przed wojną ze względu na ogrody kwiatowe zwany był Kwiatowym Pałacem. W parku zachowała się XVI-wieczna kaplica zamkowa Podewilsów z barokowym wystrojem.
Pozostałe atrakcje regionu zobaczysz na tej stronie – tutaj