ATRAKCJE i OKOLICA

NASZE ATRAKCJE I UROKI OKOLICY

Rezerwat to miejsce nieskończonych odkryć dla tych, którzy lubią spędzać aktywny wypoczynek. Przejażdżka rowerowa na Świętą Górę Polanowską, spływ kajakowy rzeką Grabową, spacer do zabytkowego Kościoła Chrystusa Króla, wizyta w zamku w Krągu są wspaniała odskocznią od  błogiego leniuchowania.

dla Aktywnych

Wille otoczone są lasem, jeziorami i stawami, całe to mnóstwo hektarów przyrody zaspokoi gusta pasjonatów biegania, biegów narciarskich, Nordic Walking, rowerów. Trasy, zarówno te dzikie jak i oznakowane wyznaczą każdemu odpowiedni kierunek.

dla Grzybiarzy/Wędkarzy/Myśliwych

„Rezerwat” to enklawa dla miłośników wędkarstwa, grzybiarstwa i łowiectwa (polanowskie Koło Łowieckie “Dzik” koło PZW nr 057), okoliczne tereny bowiem są skupiskiem wielu gatunków roślin, grzybów i zwierzyny łownej.

dla pasjonatów kajaka

Od mostu drogowego na trasie Wieleń – Polanów do Buszyna  została przygotowana trasa spływu kajakowego w ramach Leśnego Kompleksu Turystycznego Nadleśnictwa Polanów. Nie zmienia to jednak faktu, że rzeka nadal jest wymagająca i przepłynięcie 7 km odcinka zajmuje od 4 do 6 godzin., a więc gratka dla osób mających ochotę powalczyć z naturą, tj. z silnym nurtem rzeki, przewalonymi drzewami zalegającymi w korycie rzeki.

dla głodnych Historii...

tuż przy Rezerwacie znajduje się zabytkowy Kościół Chrystusa Króla z 1669 roku z barokowym w pełni odrestaurowanym ołtarzem, w którym co niedzielę odbywają się nabożeństwa oraz udzielane są śluby.

...i chłonnych nowoczesnych rozwiązań

unikalna w skali kraju elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystującą 80-metrową różnicę poziomów między Jeziorem Kamiennym a Kwiecko. Jeziora połączono trzema stalowymi, pięciometrowej średnicy rurociągami. W ciągu sekundy na łopatki turbin kierowanych jest 240 metrów sześciennych wody, dzięki czemu elektrownia może osiągać moc 156 MW. W ciągu nocnej nadwyżki energii w sieci dwa turbozespoły odwracalne ponownie wpompowują trzy miliony metrów sześciennych wody do górnego zbiornika.

Ponadto region oferuje wiele cennych zabytków i obiektów muzealnych:

Czerwony Most – 120-metrowej długości stalowy most nad rzeką Grabową, na rozebranej przez Rosjan w roku 1945 linii kolejowej Polanów – Korzybie.

Kościół Wniebowzięcia NMP – najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą. Wybudowano ją na miejscu kościoła spalonego podczas pożaru w 1736 r. W roku 1850 przeprowadzono przebudowę kościoła, znacznie go powiększając. Wewnątrz zachowały się boczne balkony oraz neogotycki ołtarz główny i kropielnice. Interesująca jest też tarcza herbowa Wranglów, zawieszona na ścianie południowego chóru oraz epitafia Fryderyka i Eleonory Wranglów, pochowanych w roku 1805. Przy ul. Sławieńskiej znajduje się kościół filialny, otwarty w roku 1912 dla nielicznej wówczas polanowskiej parafii katolickiej.

Święta Góra (156 m n.p.m.) położona jest 2 km na południowy zachód od miasta, w pobliżu siedziby nadleśnictwa. Na początku XIV stulecia zakonnicy wybudowali tu kaplicę z obrazem Matki Boskiej. Cudowny wizerunek i uzdrawiające właściwości wody ze źródła u podnóża góry ściągały tu setki pątników. Po zwycięstwie reformacji ruch pielgrzymkowy do Polanowa trwał do końca XVI wieku. Z czasem kaplica zawaliła się. Dziś jeszcze znaleźć można kawałeczki gotyckich cegieł, miejsce po fundamentach ukazuje wielkość dawnego kościółka. W 1996 r. teren Świętej Góry stał się własnością kościoła, a w 1999 r. rozpoczęto budowę franciszkańskiego centrum pielgrzymkowego. Kamień węgielny pod tę budowlę poświęcił w Pelplinie papież Jan Paweł II (podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.). Oznakowano już i postawiono kapliczki na trasie pielgrzymkowej Chełmska Góra (Koszalin)-Święta Góra Polanowska oraz zakończono budowę franciszkańskiej pustelni, której architektura nawiązuje do tradycyjnego niegdyś drewnianego budownictwa z Południowych Kaszub.

Warblewska Góra (170 m n.p.m.) – zwana dawniej “Wielkim Widokiem” , jedno z najwyższych wzniesień w pobliżu miasta, na którym dawniej znajdowały się restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. na zachodnim stoku wybudowano nieistniejący już wyciąg narciarski. Obecnie w miejscu tym planowana jest budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku z platformą widokową, wyciągiem i całoroczną rynną saneczkową.

Krąg – dawna posiadłość rycerska rodziny Podewilsów, leżąca przy drodze do Sławna. Zespół zamkowo-parkowy powstał w początkach XV wieku, później wielokrotnie był przebudowywany a w roku 1580 rozebrano go do fundamentów i odbudowano w stylu renesansowym. Formą nawiązuje do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W roku 1890 powstało skrzydło od strony zachodniej. Przed wojną ze względu na ogrody kwiatowe zwany był Kwiatowym Pałacem. W parku zachowała się XVI-wieczna kaplica zamkowa Podewilsów z barokowym wystrojem.

Pozostałe atrakcje regionu zobaczysz na tej stronie – tutaj